Zgodovina

LJUBNO IN SMUČARSKI SKOKI – BREZKONČNA LJUBEZENSKA ZGODBA

LJUBNO SKOKI

Medtem ko smučarski skoki postajajo eden izmed najpopularnejših zimskih športov ter iz leta v leto pridobivajo nove navijače tako v Sloveniji kot v tujini, pa se je ljubezenska zgodba, ki povezuje ta šport z Ljubnim in njegovimi prebivalci, začela odvijati že dolga leta nazaj.

Pred več kot sedemdesetimi leti je Stanko Bloudek, vsem poznan kot oče Planice, zakorakal na Rajhovko in tam zasadil prvi količek. S tem je za vedno zapečatil usodo zgornjesavinjske vasice – Ljubno je takrat postalo kraj, čigar prebivalci so tesno povezani s smučarskimi skoki. Prav s pomočjo Ljubencev se je nad njihovo vasjo kmalu dvignila skakalnica, ki še danes predstavlja ponos Zgornje Savinjske doline.

V zadnjih 70 letih se je na Ljubnem marsikaj spremenilo, popolnoma nespremenjena pa ostaja želja Ljubencev, da skakalnica na Rajhovki ostane ena izmed najljubših lokacij ženskih smučarskih skokov na svetu. S tem ko je leta 2011 FIS uvedel Svetovni pokal v smučarskih skokih za ženske ter za eno izmed tekem izbral tudi Ljubno, se je uresničila dolgoletna želja marsikaterega izmed tistih občanov, ki svoje dneve posvečajo zgornjesavinjski skakalnici. Ljubno je s tem postalo najmanjši kraj na svetu, ki gosti tekmo za svetovni pokal.

Čeprav se je v zadnjih letih ogromno vlagalo v obnovitev infrastrukture, na primer v novo plastično podlago, ki omogoča razvoj skakalnega športa tudi v toplejšem delu leta, se prav vsi sodelujoči zavedajo, da je Ljubno posebno zaradi nečesa drugega. To so njegovi prebivalci in hkrati zvesti navijači, ki skupaj s skakalkami dihajo za smučarske skoke in vsako leto znova poskrbijo, da vsi obiskovalci tekme začutijo ljubezen, ki Zgornjo Savinjsko dolino povezuje s tem športom.

Za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje na tem spletnem mestu uporabljamo piškotke. Za več podrobnosti preberite politiko piškotkov.